אודותי

נעים מאוד, שמי מיכל סלע טרבלסי ואני הולכת להתחיל דווקא מהסוף. בשבע השנים האחרונות אני מפתחת את "שאני", גישה אחרת לחינוך. הפירוש של "שאני" בארמית הוא "שונה", אולי הוא לא השם השיווקי ביותר שיכולתי למצוא לגישה שלי, אבל הוא ללא ספק מבטא את כל מהות הגישה. השוני שבפרט בונה חברה והחברה, בונה את הפרט.

Group 159

הגישה ואני

אנחנו חיים יחד על הכוכב הזה ואני מאמינה שכל אחד מאיתנו הוא לא קלסר חינוכי במזכירות בית הספר, אלא ספרייה אישית שהיא עולם ומלואו, היכולה לתרום לכל מסגרת אליה הוא מגיע וההיפך. בסדנאות שלי לא תמצאו נוסחה קבועה, המתבגרים שלנו הם לא "אחד ועוד אחד" ואנחנו לא כאן כדי ללמוד להיות החברים שלהם (גם אם בפנטזיה זה נראה נחמד). השנים הרבות שלי "בשטח" עם הורים, צוותי חינוך ובני נוער הפכו אצלי את המילים הגדולות של עולם החינוך לגישה שכולה – תכל'ס.

״שאני״ מבוססת על שלושה צירים עיקריים:

אני – איפה אני עומד ביחס למקום בו אני נמצא ולאנשים סביבי? 

אתה – השמש כן זורחת מהצד שלי, אבל אתה לא לבד ויש עוד יחידים סביבך וכדי להתפתח, עלייך לשמוע קולות נוספים. להבין שיש עוד מלבדך, יש עוד אנשים בחדר וכדי להתפתח יש צורך לשמוע עוד קולות, אתה מתפתח הם מתפתחים. 

אנחנו –חברה טובה יותר מורכבת מ "אנחנו", אנחנו שרואה את האחר. חייב להיות "אנחנו" שרואה את האחר ומיצר חיבור נקי, הוגן ובטוח. ככל שיש יותר "אנחנו" ככל שנשתייך טוב יותר, אפשר יהיה לצמוח כי רק במקום בו קיים אינטרס משותף, ניתן להיות טובים יותר כיחידים וכחברה.

כולם מדברים נוער אף אחד לא מדבר ״שאנית״

זה לא קורה הרבה, אבל זה הרגע שאני מרשה לעצמי להצביע על השוני שלי מול שלל מדריכי ההורים והגישות השונות. אני מנגישה ידע, תובנות ועמדות, מדברת קצת אחרת (כשתגיעו תבינו) ומציגה אפשרויות חדשות לבחירה תוך שאני מכוונת אל החזון והחלומות של כל אחת ואחד מהם. "שאני" כולה מתמקדת במה שאני מגדירה "המרחב החברתי – תרבותי של בני הנוער, הכולל בתוכו את החיים עצמם על החלקים הטובים והטובים פחות כמו: רשתות חברתיות, חרמות, יחסים, התנהגות סיכונית ומיניות. אז אני לא אבטיח לכם גיל התבגרות קל יותר, אבל יכולה בהחלט להבטיח שזה עניין של גיל וכמו המספר עצמו – גם הסערה הזו חולפת. אני לא אטיף על פחות זמן אינסטגרם, אלא אלמד אתכם להכיר בקיים ולהפיק ממנו את הכי טוב (ויש לא מעט).

ובכל זאת - קצת קורות חיים פורמליים

מנחת קבוצות נוער וצוותים חינוכיים למעלה מ-20 שנים. בעלת תואר ראשון בחינוך ומנחה מטעם הרשות למלחמה בסמים ולומדת את עולם הנוער בכל יום מחדש.

ממליצים עלי